تولیت آستان قدس رضوی بر لزوم توجه به مقوله عمق بخشی دینی و بصیرت آفرینی از مسیر اجرای دوره‌های معرفت افزایی میان نوجوانان و جوانان کشور تأکید کرد.

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی امروز در دیدار جمعی از جوانان شرکت کنندگان طرح «بی‌نهایت» و دست اندرکاران مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی، ضمن تبریک میلاد مسعود حضرت علی اکبر(ع) به عنوان اولین شهید از شهدای بنی هاشم در روز عاشورا و روز جوان، اظهار کرد: شهادت جمعی از جوانان مؤمن و با اخلاص به دست جلادان پلید آل سعود جنایتکار را تسلیت عرض می‌کنم.
وی افزود: از همه مربیان تلاش‌گر و روحانیون فاضل و همه خانم‌ها و آقایان دست اندرکار در اجرای برنامه نورانی و با برکت «بی‌نهایت» که به نوعی در این طرح معرفتی نقش آفرین هستند؛ به سهم خود تشکر، قدردانی و خداقوت عرض می‌کنم. امید است با همین روحیات خوب، با نشاط و با انگیزه این برنامه ارزشمند را گسترش دهید.

حجت الاسلام والمسلمین مروی با تاکید بر این نکته که گسترش معارف و اهداف این برنامه را تنها به جوانان ایرانی محدود نکنید، به نقل روایتی از کلام حضرت رضا(ع) با مضمون «إِنَّ النَّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحَاسِنَ کَلَامِنَا لَاتَّبَعُونَا» پرداخت و گفت: تعبیر «ناس» در کلام امام معصوم بر همه مردم با هر سطح ایمان و اعتقادی تاکید دارد.
وی ضمن تصریح بر جهانی در نظر گرفتن مخاطبان طرح‌های معرفتی، ابتدا از نوجوانان و جوانان و سپس از والدین آن‌ها برای تشویق فرزندان‌شان برای حضور در این دست دوره‌های معرفت افزا تشکر کرد و ادامه داد: وظیفه ما در آستان قدس رضوی با استفاده از همه امکانات و ظرفیت این دستگاه مقدس، تحقق بخشیدن به این فرمایش حضرت رضا(ع) است.


تولیت آستان قدس رضوی با ذکر روایتی دیگر از این امام همام با مضمون؛ «خدا رحمت کند، کسی که امر ما را احیا می‌کند» بیان کرد: از امام پرسیدند: چگونه امر شما را می‌توان احیاء کرد؟ و ایشان در پاسخ فرمودند: «علوم و معارف ما را بیاموزید و به مردم تعلیم دهید.»
وی در ادامه ضمن یادآوری این نکته که این روایت، سخنی از حجت خداست، تاکید کرد: در سخن امام معصوم مبالغه نیست، عین حقیقت است. لذا اگر تبعیت در مواردی کم است، اشکال از درست منتقل نکردن معارف معصومین(ع) از سوی ماست.
حجت الاسلام والمسلمین مروی ابراز کرد: هر چند فضای امروز جامعه دینی است، اما گاهی بیشتر بر مسائل هیجانی تا محورهای عقلانی و معرفتی پرداخته می‌شود. علیرغم مفید بودن هیجانات، باید گفت زمانی این شور و شوق مفیدتر است که پشتوانه عقلانی و معرفتی داشته و مبتنی بر شعور باشد.
وی دین اسلام را متکی بر عقلانیت دانست و افزود: ائمه اطهار(ع) و پیشوایان دینی، ما را به عقلانیت و کسب معرفت دعوت می‌کنند. مطابق منابع روایی، خداوند متعال در روز قیامت، عمل احسن را از کارنامه اعمال ما توقع دارد و عمل احسن با معرفت حاصل می‌شود.
تولیت آستان قدس رضوی، شب نیمه شعبان را یکی از شب‌های قدر معرفی و اضافه کرد: یکی از بهترین‌ترین اعمال به توصیه امام معصوم در این شب نورانی، مباحثه علمی جهت تعمیق ایمان و عقیده است. انجام اعمال دینی در این روز و شب‌های ارزشمند باید همراه با تحول و اثربخشی در زندگی باشد.

حجت الاسلام والمسلمین مروی همچنین تاکید کرد: روحانیون نقش مهمی در تعمیق معرفت دینی در جامعه دارند. باید جوان را به کسب معرفت دینی تشویق کرد؛ شور و هیجان در جای خود بسیار خوب و مقدس است اما در کنارش باید ‎برنامه های معرفت زا نیز وجود داشته باشد که «بی‌نهایت» یکی از این دست برنامه ‌های معرفت زاست که امیدوارم در حد مقدورات و امکانات بتوانیم آن را توسعه دهیم.


وی با تأکید بر جایگاه وقف علمی، اظهار کرد: وقف و نذر در حوزه کتاب، فرهنگ و علم باید بیش از پیش در جامعه گسترش یابد و نذورات و موقوفات نباید تنها به اطعام محدود شود، نذر و وقف ظرفیت عظیم و ارزشمندی در جامعه اسلامی دارد که اشکال مختلف آن از جمله نذر فرهنگی و علمی می‎تواند در جامعه گره گشای بسیاری از مسائل باشد.
پیش از سخنان تولیت آستان قدس رضوی تعدادی از فعالان و نخبگان فرهنگی جوان به بیان دیدگاهها و نقطه نظرات خود پرداختند.
گفتنی است، در این دیدار آغاز سومین دوره طرح ملی «بی‌نهایت» اعلام شد و همچنین جوانان شرکت کننده در این جلسه تابلویی را حامل یک یادداشت و اثر انگشت ۵۰۰ تن از شرکت کنندگان در طرح “بی نهایت” را به نشان قدردانی از برگزاری این دوره معرفت افزایی به تولیت آستان قدس رضوی اهدا کردند.‌

Leave a Reply