هفت گنجینه معرفتی، فکریِ ناب برای نوجوان و جوان

من که هستم؟ فرق روح و جسم من چیست؟ آیا جهان‌های موازی در این جهان مادی هم وجود دارد؟ آیا خداوند نامحدود است؟ آیا خداوند عادل است؟ دین اصلاً چیست؟ چرا حقوق زن و مرد در اسلام مساوی نیست؟ چرا دو گروه شیعه و سنی وجود دارد؟ آیا انسان پس از مرگ زنده است؟ و...
این‌ها سؤال‌های بنیادی در ناخودآگاهِ یک نوجوان و جوان است. در پسِ ذهن او پُر است ازاین‌گونه سؤالات که در روزمرگی‌ها و درگیری با مسائل پیش افتاده، گم شده است. اما چرا باید به این سؤالات کلی و اساسی جواب داد؟ چه استفاده‌ای برای او و جامعه دارد؟

ریشه را درست کن، میوه‌ها شیرین می‌شوند

مباحث اعتقادی در تربیت تأثیر بسیار زیادی دارد به‌طوری‌که گاهی با اصلاح دید یک شخص به مسئله «توحید» یا «حیات حقیقتی اخروی» صدها معضل تربیتی، خودبه‌خود حل می‌شود. چراکه مسائل اخلاقی و آسیب‌های اجتماعی شاخه‌های یک درخت و ناشی از یک نوع نگاه به خود، خدا، دنیا و… است.

رهبر معظم انقلاب با درک هوشمندانه این موضوع و درحالی‌که این موضوعات توسط کارگزاران فرهنگی به فراموشی سپرده‌شده، در اوایل سال 1397 فرمودند «دعوت جوان‌های ما به علوم عقلی، بسیار مهم است».

برترین آرزو

برای اولین بار، تألیف هفت جلد کتاب معارف کاربردی برای نوجوانان با ویژگی شاخص زبان «روان» و «استحکام محتوایی» که نگاهی نو را به مخاطب نسبت به خود، خدا و دین ارائه می‌کند، حاصل تلاش‌های گروه تحقیق و تدوین متون موسسه جوانان آستان قدس رضوی که متشکل از طلاب نخبه حوزه علمیه مشهد است، می‌باشد. این مجموعه با عنوان «برترین آرزو» با مدل نگارش نوجوانانه و محتوای مباحث اعتقادی به همراه تصویرسازی بر اساس آثار، آراء و مبانی فکری علامه طباطبایی(ره) گردآوری شده است.

هدف این مجموعه بر این است که بر بستر این کتاب‌ها با تصحیح نگاه نوجوان به انسان، خدا، جهان و دین ، زمینه برای رشد معنوی و رهایی او از بردگی شهوت و غضب فراهم آید. این امر به‌زعم رهبری فرزانه انقلاب «برترین آرزو» است. ایشان ماه رمضان سال 1397 می‌فرمایند:«  آماده‌سازی فضا برای رشد معنویت و رهایی از بردگیِ شهوت و غضب در انسان‌های مستعد؛ این هم یکی از آن برترین آرزوها است که غالباً به این توجّه نیست. باید فضا جوری بشود که انسان‌های مستعد بتوانند در آن فضا حرکت کنند، امثال حاج میرزا علی‌آقای قاضی‌ها و علّامه‌ی طباطبائی‌ها و شخصیّت‌های برجسته‌ی این‌جوری به وجود بیایند.»

آغاز سیر و سلوک جوانی و گره گشایی فکری در هفت جلد

جلد چهارم

با موضوع «راهنما شناسی» به تشریح مقام انسان کامل پرداخته است و در ادامه ولایت ونبوت و امامت، علم امام علیه السلام، عصمت امام علیه السلام، ضرورت وجود حجت الهی، راههای ایمان به حجت الهی را شرح می دهد.

مطالعه بیشتر

جلد سوم

با موضوع «خداشناسی» شامل مباحثی از جمله: برهان نظم، برهان وجوب و امکان، برهان فطرت، برسی فرضیه تکامل، بحث از علت هستی بخش، صفات خداوند متعال، مباحث مربوط به توحید و در پایان پاسخ به شبهاتی در حیطه خداشناسی از جمله بحث عدل الهی است.

مطالعه بیشتر

جلد هفتم

با عنوان «معادشناسی»، مخاطب را با طرح موضوعاتی همانند حقیقت مرگ، عالم برزخ، قیامت، بهشت و جهنم و بحث شفاعت است، با خود همراه می‌کند.

مطالعه بیشتر

جلد دوم

کتاب «انسان‌شناسی» است که شامل سرفصل‌های مختلف در راستای خودشناسی با موضوعات «من کیستم؟»، «نسبت من و تن»، « کمال انسان» و « مراتب عالم هستی» ازجمله موضوعات ارائه شده است.

مطالعه بیشتر

جلد ششم

با موضوع «شیعه شناسی»، به مباحث تاریخ شکل گیری شیعه و اهل سنت و انشعابات انها ، برسی حدیث غدیر و حدیث ثقلین، بحث مهدویت، همچنین مرجعیت و ولایت فقیه در عصر غیبت اشاره کرده است.

مطالعه بیشتر

جلد اول

با موضوع « معرفت‌شناسی » با سرفصل‌های « راههای شناخت واقعیت » ، « مبانی تفکر » ، « سواد رسانه ای » و « مغالطات منطقی» است .

مطالعه بیشتر

جلد پنجم

کتاب «اسلام‌شناسی» است که در خصوص اثبات اعجاز قرآن و تعریف دین طرح مسئله کرده است و آشنایی با پیامبر اسلام صلی الله علیه واله وسلم، تعریف دین، پاسخ به برخی شبهات پیرامون دین مبین اسلام از جمله اسلام و خشونت، اسلام و حقوق زنان از دیگر موضوعات این اثر می باشد.

مطالعه بیشتر

توضیحاتی برای مطالعه کتب

کتاب حاضر کتابی آموزشی است و تلاش شده شرایط یک کتاب آموزشی در آن مراعات گردد؛ مطالب به صورت درس درس با ترتیب منطقی و زبان ساده آموزشی تدوین گردیده و برای فهم یک مطلب نیازی به مطالب آینده کتاب یا توضیحات کتابی دیگر نمی باشد.

مطالعه توضیحات

سخن بزرگان و شخصیت ها